Historia klubu


W 1963 roku sochaczewscy sympatycy motocrossu założyli w swoim mieście klub motorowy. W grupie założycieli znaleźli się m.in. Bogdan Zakrzewski i Władysław Dudziński. Gdy został opracowany statut mogli ścigać się jako zawodnicy zrzeszeni. W latach sześćdziesiątych w Sochaczewie, tak jak i w całej Polsce istniała Liga Przyjaciół Żołnierza. Wtedy najlepszym zawodnikiem był Marek Mońko, szybko jednak dołączyli do niego Stanisław Felczak, bracia Janusz i Bogdan Harasińscy, Antoni Kodym, Zbigniew Rutkowski. W 1958 roku znalazł się wśród nich Bogdan Zakrzewski. Niestety nadeszły ciężkie czasy dla fanów motocykli. Po zmianie Ligi Przyjaciół Żołnierzy na Ligę Obrony Kraju skończyła się działalność sekcji motorowych. Zawodnicy z Sochaczewa nie jeździli już w barwach żadnego klubu. Tylko dzięki wspaniałomyślności Dudzińskiego udało się zachować sprzęt z likwidowanej sekcji, który przeznaczony był na złomowanie. Było wszystko co potrzebne do ścigania się- sprzęt, zawodnicy- ale nie było klubu.

Dopiero 17 stycznia 1963 roku powstał SOCHACZEWSKI KLUB MOTOROWY. W nazwie nie było jeszcze "SZARAKA", który pojawił się nieco później. Grono działaczy klubu cały czas się poszerzało, dołączyli między innymi: J. Malowański, J. Skórzyński, M. Wrzesiński. Klub posiadał 10 motocykli, na których szkolił swoich zawodników. Od początku swojego istnienia "SZARAK" działał dzięki sympatykom tego sportu , nigdy nie było etatowych pracowników. Może stąd wyniknęły problemy klubu. Brakowało nowego sprzętu, ten który był praktycznie nie nadawał się już do jazdy. W 1965 roku Dudziński i Rutkowski odeszli do Legii Warszawa. Ze zdewastowanych wuefemek przesiedli się na nowe m-z.

W barwach Legii Rutkowski zdobył 4 medale na "sześciodniówce", a Dudziński zdobył 2 medale na "sześciodniówce", czyli na Mistrzostwach Świata. Brali udział w Rajdach ENDURO, Mistrzostwach Polski i Trialach. Po jakimś czasie w Sochaczewskim klubie naprawdę nie było już na czym jeździć. Jednak działacze nigdy się nie poddali i tylko dzięki nim wciąż organizowano w Sochaczewie zawody, imprezy związane z motorami. Organizowane były spotkania w Domu Kultury, na które zapraszano znanych zawodników, pokazywano filmy z wyścigów samochodowych i sześciodniówek. W latach 80 nastąpiło odrodzenie klubu. Znowu powiększyła się liczba działaczy klubu- W. Górnicki, B. Pastuszko, J. Kasprzak, A. Ścigocki, M. Fabisiak. Klub posiada tor w centrum miasta. Od wielu lat nad jego stanem technicznym czuwa J. Kasprzak. Do klubu dołączyli się nie tylko nowi działacze, ale również wielu zawodników: T. Kodym, P. Pietrzak, R. Dudziński, A. Kłos, A. Kasprzak, D. Wódka, Z. Sierociński, J. Bujański, J. Majewski.

Sochaczew miał bardzo silną drużynę, zdarzało się, że na Mistrzostwa Polski z "SZARAKA" startowało 20 zawodników. W barwach klubu ścigały się dwa pokolenia Kodymów, Pawłowskich, Dudzińskich. Reprezentanci SZARAKA zdobywali wiele medali, trzeba wymienić posiadacza wielu tytułów mistrza strefy, zdobywcę 4 medali (Polska, Francja, Niemcy, Szwecja) z "sześciodniówki" Tomka Kodyma, Pawłowi Pietrzakowi wojsko przerwało wspaniałe starty w rajdach Enduro. Tak jak każdej dyscyplinie sportu, tak i wyczynowym sportom motorowym towarzyszą kontuzje. Przez nie swoje kariery musieli zakończyć między innymi A. Kasprzak, T. Pastuszko, czy D. Wódka.

Ciekawostką jest, że kiedyś zawody odbywały się nie tylko na torze na Podzamczu, ale również pod Sochaczewem- w Plecewicach.

Niestety dobre przygotowanie sprzętu pochłaniało kiedyś ( tak jak i teraz) masę pieniędzy, dlatego wielu zawodników nie miało szansy na rozwijanie umiejętności, jednym z nich był wielokrotny mistrz polski strefy centralnej, wicemistrz Polski Enduro, przez dwa lata był w kadrze narodowej- Paweł Adamkowski.
Przez ponad 10 lat prezesem klubu SKM "SZARAK" Sochaczew był Janusz Szymański. Wtedy również zorganizowany był bal podsumowujący 30 lat działalności klubu.

W historii "SZARAKA" nie można pominąć sekcji kartingowej. W Finałach Mistrzostw Polski startował nasz zawodnik Paweł Gołębiowski. Jako jedyni zorganizowaliśmy zawody ulicami naszego miasta. Na czas tej imprezy zamknięto międzynarodową trasę samochodową (sic!) W centrum Sochaczewa zebrało się ponad 7 tysięcy kibiców!!! Sochaczewscy zawodnicy często zajmowali miejsca na podium, np. sekcja kartingowa zdobyła III miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Strefy Centralnej.

Działacze "SZARAKA" nie koncentrują się na motocrossie i rajdach ENDURO, wielu z nich było członkami klubu żużlowego w Warszawie. Obsługiwali bardzo ważne imprezy np. zawody żużlowe na lodzie, mecze ligowe i Grand Prix . Do tej pory dwoje z nich związanych jest w tym sportem- Andrzej Cichoński z córką Joanną. Reprezentując Sochaczew organizowali mecze międzynarodowe.

Dwa lata temu został wybrany nowy zarząd. Prezesem klubu jest teraz- były zawodnik "SZARAKA"-Zbigniew Sierociński. Klub znów zaczął się regenerować, na zawody znowu przychodzą całe rodziny. Na maszynie startowej również stają rodziny, bracia Szczepaniakowie, Sławomir i Wojtek Kreps. W barwach "SZARAKA" można zobaczyć nie tylko starszych i doświadczonych zawodników, ale również tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Już teraz widać, iż w przyszłości godnie zastąpią swoich starszych kolegów z drużyny. Mamy nadzieję, że Ci zawodnicy-Oskar Wrzesiński i Marcin Zientara będą wspaniale reprezentować Sochaczew. Zainteresowanie motocyklami przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, Oskar jest trzecim jeżdżącym pokoleniem w rodzinie Wrzesińskich (dziadek - Marian oraz tata -Artur również jeździli na motorach).

Jako klub mamy wiele mniejszych i większych sukcesów. Łukasz Podrażka idzie w ślady swojego trenera- Tomka Kodyma i zdobywa w sezonie 2003 II miejsce w Rajdach Enduro, zostaje powołany do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata w 2004 roku, Sławek Kreps- mimo kontuzji zajmuje VI miejsce w Mistrzostwach Strefy Centralnej, Paweł Szczepaniak- X miejsce w Mistrzostwach Strefy Centralnej, Dawid Sierociński- III miejsce na zawodach rozgrywanych w klasie 65 ccm w Republice Czeskiej. W tym sezonie Dawid startuje w klasie 80.

Sochaczew wystawił team na "sześciodniówkę", która odbyła się w w Kielcach (do tej pory Polska gościła 4 razy najlepszych zawodników na Świecie). Działacze chcą zrobić generalną przebudowę toru. Od ubiegłego sezonu w Sochaczewie najnowocześniejsza w Polsce maszyna startowa.

Działacze SZARAKA brali udział w organizacji zawodów Country Cross, które odbyły się w 2004 i 2005 roku na polach Kurdwanowa, dochód z tych imprez został w całości przekazany na remont kościoła w Kurdwanowie.

Większość kibiców w kraju zna Sochaczew ponieważ już od wielu lat organizujemy zawody o Puchar Wiosny, w czerwcu z okazji Dni Sochaczewa, a w listopadzie z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zawsze w tym czasie do Sochaczewa zjeżdżają się najlepsi zawodnicy w kraju i nie tylko. Sochaczewski Klub Motorowy „Szarak” z każdym dniem ma nowych zawodników. Nasze miasto reprezentują zawodnicy z Łodzi, Żyrardowa, Skierniewic, Warszawy.